Ból brzucha

Wzdęcia u niemowlaka – jak długo i co pomaga?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Wzdęcia u niemowlaka to częsty problem trawienny wśród dzieci. Co pomaga na dokuczliwe, bolesne wzdęcia u dziecka? Jak długo trwają te dolegliwości?

Jak rozpoznać wzdęcia u niemowlaka?

Niemowlę tuż po urodzeniu ma jeszcze nie do końca wykształcony układ pokarmowy. Na pełen rozwój potrzebuje jeszcze kolejnych kilku miesięcy. W tym czasie dość często pojawiają się w związku z tym problemy trawienne, takie jak choćby wzdęcia. Czym charakteryzują się wzdęcia u noworodka? Objawy tej dolegliwości przedstawiają się w ten sposób:

  • dziecko pręży się i wygina,
  • podkurcza nóżki,
  • boli go brzuszek,
  • jego brzuch jest twardy i wypukły,
  • oddaje gazy,
  • odbija,
  • ulewa pokarm,
  • płacze i jest drażliwe (zwłaszcza po jedzeniu).

Wzdęcia u niemowlaka w nocy, ale także w dzień są bardzo dokuczliwe. Towarzyszy im nagromadzenie się gazów w jelitach. Zwykle nie stanowią one powodu do niepokoju, gdyż ich przyczyna nie jest poważna. Tym niemniej takie sytuacje mogą martwić szczególnie młodych rodziców.

Co podać na wzdęcia u niemowlaka?

Na wzdęty brzuch u niemowlaka pomocne są specjalne środki apteczne. Jednym z nich są krople, które usprawniają wydalanie gazów i zmniejszają napięcie jelit. Są one dedykowane dzieciom po ukończeniu 28. dnia życia.

Krople na wzdęcia dla niemowlęcia stanowią remedium m.in. na wzdęcia, kolkę jelitową, uczucie pełności, odbijanie, a także niestrawność, które mają związek z nagromadzeniem gazu w rejonie przewodu pokarmowego. Preparat łagodzi te nieprzyjemne objawy. Dzieje się tak za sprawą symetykonu, będącego mieszaniną związków krzemu. Jest to składnik kropli na wzdęcia, który redukując napięcie powierzchniowe ścian pęcherzyków gazu znajdujących się w jelitach, pozwala na ich łączenie i pękanie. Dzięki temu niemowlak może łatwiej wydalić z siebie gazy. W ten sposób obniża się napięcie jelit, które stoi za bolesnością brzucha.

Środek ten podaje się doustnie. Co ważne nie wchłania się z przewodu pokarmowego, nie wpływa na procesy trawienne, ani na motorykę. Jest on całkowicie wydalany z organizmu  dziecka wraz z pokarmem w niezmienionej postaci.

Co na wzdęcia u niemowlaka można jeszcze zastosować? Można także skorzystać z symetykonu w postaci kapsułek typu twist-off.

Jeśli sytuacja niepokoi rodziców, nie są pewni co podać i w jakich dawkach, powinni skontaktować się z pediatrą.

Sposoby na wzdęcia u noworodka

A co na wzdęcia u noworodka można znaleźć wśród domowych metod? Jednym z najlepszych sposobów jest delikatny masaż brzuszka dziecka. Należy go robić okrężnymi ruchami, ciepłą dłonią, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Warto wykonywać go też podczas kąpieli.

Inną ceną wskazówką na to co robić, gdy maluszek ma wzdęty brzuch, jest stosowanie okładów z ciepłej lecz nie gorącej pieluszki tetrowej. Pomocny jest także termofor na wzdęcia, np. termofor z pestkami wiśni. Powinno się też układać maluszka jak najczęściej na brzuszku, można (co dodatkowo buduje więź z rodzicem) kłaść go na sobie, tak by malec był skierowany brzuszkiem w stronę brzucha rodzica.

Bardzo ważną sprawą jest odbijanie po jedzeniu, ponieważ zmniejsza to ryzyko powstawania gazów. Dobrze jest się zapoznać z pozycjami do odbijania niemowlęcia. Jedną z nich jest przytulenie dziecka do piersi w taki sposób, by główka dziecka wystawała ponad nasze ramię, podczas gdy przytrzymujemy jego główkę oraz pupę dłońmi. W takim ustawieniu ciała można masować jego plecki.

Jakie są jeszcze wskazówki na wzdęcia u niemowląt, co pomaga na tę bolesną nieprawidłowość? Mają one związek z techniką karmienia dziecka, zarówno jeśli chodzi o przystawianie do piersi, jak i podawanie mleka modyfikowanego.

W przypadku karmienia piersią należy zwrócić uwagę na sposób chwytania przez maluszka piersi. Musi on objąć ustami całą brodawkę łącznie z otoczką. Matka dziecka podczas karmienia powinna być zrelaksowana i spokojna. Nie zaleca się przystawiać niemowlęcia do piersi w pośpiechu. Dobrze jest zachęcać maluszka, by do końca opróżnił pierś w czasie karmienia.

Jeśli chodzi zaś o karmienie z butelki, to powinno się ją trzymać w taki sposób, by smoczek, a szczególnie jego końcówka, był wypełniony mlekiem. Ponadto można robić przerwy w trakcie karmienia, by maluch sobie odpoczął i odbił.

Poza tym jeśli dziecko ma kłopoty ze wzdęciami, powinno się go karmić w jak najbardziej pionowej pozycji w regularnych odstępach czasu. Warto również dopilnowywać by nie przekarmiać dziecka.

Inną kwestią jest dieta mamy karmiącej. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia maluszka należy zwrócić uwagę na to co je mama. Wg dr inż. Małgorzaty Więch, specjalisty w zakresie żywienia z Instytutu Matki i Dziecka produkty, które spożywa mama dziecka powinny być świeże, naturalne i nieprzetworzone. Najlepiej by dania były gotowane, czy duszone, zamiast smażenia ich lub grillowania.

Wzdęcia u niemowlaka – jak długo?

Wzdęcia u niemowlaka karmionego piersią zwykle znikają kiedy zostanie wyeliminowana przyczyna tej dolegliwości, np. nieodpowiednia dieta mamy, czy poprawi się jej technika przystawiania do piersi albo wówczas, gdy układ trawienny naszej pociechy w pełni dojrzeje.

Natomiast wzdęty brzuch u niemowlaka karmionego z butelki może przestać mu dokuczać jeśli uda się zmienić mieszankę na bardziej łagodną dla jego przewodu pokarmowego czy wykluczy się inny powód zaburzenia, poprzez np. zmianę butelki, smoczka lub wyregulowanie pór karmienia.

Czy istnieje jakiś graniczny termin dla zamknięcia problemu spędzającego sen z powiek rodziców, jakim są wzdęcia u niemowląt? Kiedy mijają i czy kiedyś przestaną zaprzątać głowy opiekunów malucha? Niestety niebezpieczeństwo pojawienia się niestrawności występuje na każdym etapie życia dziecka. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na jego żywienie. Po skończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia oprócz mleka można zacząć wprowadzać pokarmy stałe. Należy wówczas uważnie obserwować malucha oraz to czy kolejne wprowadzane nowości pokarmowe nie są dla niego niekorzystne i nie przeciążają jego systemu trawiennego. Także w późniejszym wieku dieta ma kluczowe znaczenie dla sprawności nie tylko układu pokarmowego, ale wielu innych systemów w organizmie dziecka.

Autor: Olga Tomaszewska
Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska

Bibliografia:

  1. Rein Jan, Bąkowe tabu, Dlaczego wzdęć nie wolno lekceważyć i jak się pozbyć gazów?, Wydawnictwo Vital, 2019, ISBN 31083454.
  2. https:/www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=747 [data dostępu: 12 marca 2021r.]
  3. Murkoff Heidi, Pierwszy rok życia dziecka, Wydawnictwo Rebis, 2020, ISBN 9788381880763.