Ból brzucha

USG brzucha dziecka jak przygotować dziecko do badania?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Badania ultrasonograficzne są wykorzystywane niemal w każdej dziedzinie medycyny – kardiologii, ortopedii, ginekologii, pediatrii etc. Ultrasonografia umożliwia zwizualizowanie struktur ludzkiego ciała w sposób całkowicie bezinwazyjny, dlatego może być wykonywana u dzieci. Sprawdź, na czym polega USG brzucha u dziecka oraz jak się do niego przygotować.

Na czym polega USG brzucha dziecka?

Badanie ultrasonograficzne, skrótowo określane jako USG, wykonuje się w celu zwizualizowania wewnętrznych struktur ciała człowieka. Ultrasonografia przekształca fale ultradźwiękowe obijane od ludzkich tkanek na obrazy. Dzięki badaniu można określić wymiary narządów, ich położenie, strukturę, unaczynienie oraz ruch płynów w określonych przestrzeniach.  

Zaletą USG, w porównaniu z pozostałymi badaniami obrazowymi, jest krótki czas trwania, a także możliwość przeprowadzenia diagnostyki w warunkach pozaszpitalnych. Co warte podkreślenia, ultrasonografia umożliwia zobrazowanie ciała w sposób całkowicie bezinwazyjny, bez odziaływania promieniowania jonizującego, dlatego może być wykonywana rutynowo u każdego pacjenta, wliczając dzieci i kobiety w ciąży.

W związku z powyższym obrazowanie ultrasonograficzne jest szeroko wykorzystywane w badaniu populacji dziecięcej. Szczególne znaczenie diagnostyczne ma USG brzucha u dziecka, gdyż ze względu na niewielki zakres badania uzyskuje się znaczne lepszą rozdzielczość obrazów narządów ciała aniżeli w przypadku osób dorosłych. U dorosłych, w przypadku wykrycia nieprawidłowości, wykonuje się dodatkowo inne badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Kiedy wykonać USG jamy brzusznej u dziecka?

USG jamy brzusznej u dziecka umożliwia zobrazowanie narządów miąższowych, takich jak wątroba, trzustka, śledziona, nerki oraz narządów zawierających płyn, jak pęcherzyk żółciowy i pęcherz moczowy. U dziewczynek przy pełnym pęcherzu ocenia się także narządy rozrodcze. Ze względu na nieinwazyjny charakter badania, zaleca się wykonywać je rutynowo raz do roku.

Jeżeli chodzi o wskazania do USG brzucha u dzieci, to zazwyczaj lekarze pediatrzy kierują swoich pacjentów na badanie w przypadku występowania dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia czy kolki.

Warto podkreślić, że każdy niepokojący objaw u dziecka powinien być skonsultowany z lekarzem, który na podstawie wywiadu podejmie decyzję co do dalszej diagnostyki. Co istotne, lekarze często zalecają wykonanie USG brzucha u niemowlaka, gdyż dzieci w tym wieku nie potrafią w zgłosić swoich dolegliwości.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej u dziecka

Wielu rodziców poszukuje informacji na temat tego, jak przygotować dziecko do USG brzucha. Zasadniczo do ultrasonografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynie zaleca się, by przed badaniem podać maluszkowi preparat, który obniży napięcie powierzchniowe ścian pęcherzyków gazu znajdujących się w jelitach, za co za tym idzie ułatwi ich łączenie i pękanie. Pozbycie się gazów i zmniejszenie napięcia jelit ułatwi przeprowadzenie badania.

Większość tego typu preparatów zawiera substancję powierzchniowo czynną o nazwie symetykon. Zwykle zaleca się, by w dniu poprzedzającym badanie, dziecku w wieku od 1 do 24 miesięcy, podać 20 mg symetykonu dwa razy na dobę, zaś rano w dniu badania kolejną dawkę wynoszącą 20 mg. W przypadku dzieci powyżej 2 lat jedna dawka wynosi 40 mg symetykonu. Należy pamiętać, że tego typu preparatów nie podaje się noworodkom (dzieciom poniżej pierwszego miesiąca życia).

Przygotowanie dziecka do USG brzucha zależy także od tego, jaki narząd będzie podlegał ocenie. Zaleca się, aby badanie wykonywać w miarę możliwości na czczo, natomiast do oceny pęcherzyka żółciowego jest to obowiązkowe. Zaś w przypadku obrazowania pęcherza moczowego, maluszek nie powinien oddawać moczu przed badaniem (pęcherz powinien być pełny).

Przebieg badania USG brzucha dziecka

Rodzice zastanawiają się także, jak przebiega USG jamy brzusznej u dziecka. W trakcie badania dziecko zazwyczaj leży na plecach, a ultrasonografista przykłada do jego ciała specjalną głowicę, wysyłającą fale ultradźwiękowe, które po odbiciu się od tkanek są przekształcane w obraz.

USG jamy brzusznej niemowlaka, ze względu na niewielki obszar badania, trwa zazwyczaj kilka minut. Niewiele dłużej badane są starsze dzieci. Tak krótki czas przeprowadzenia USG sprawia, że może ono być z powodzeniem wykonywane u niespokojnych dzieci.

Co istotne, w trakcie badania rodzice są na bieżąco informowani o jego przebiegu, zaś po zakończeniu ultrasonografii otrzymują wynik, który należy skonsultować z lekarzem rodzinnym.

Autor: Joanna Woźniak
Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska

Bibliografia:

  1. Grzegorz Jędrzejewski, Rodzicu, dowiedz się dlaczego badania USG u dzieci są tak ważne, https://www.frm.org.pl/pl/co-robimy/badania-usg-dzieci [dostęp 22.06.2021 r.]
  2. https://spartanska.pl/wp-content/uploads/201604_badania.pdf [dostęp 22.06.2021 r.]