Kolka jelitowa

Krople na kolki – jakie krople na wzdęcia dla noworodka?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Czym są krople na kolki?

Krople na kolki stosuje wielu rodziców w walce z jedną z najczęściej występujących dolegliwości u dzieci w pierwszym roku życia. Szacuje się, że kolki mogą dotykać nawet 40 proc. niemowląt przed ukończeniem 3. miesiąca życia.

Kolka jelitowa ma niejasną etiologię. Istnieje kilka teorii wyjaśniających mechanizm jej powstawania. Najbardziej prawdopodobną przyczyna kolek jest niedostateczne wykształcenie u niemowlęcia przewodu pokarmowego, jelitowego układu nerwowego oraz prawidłowych funkcji motorycznych jelit. Inną współwystępującą przyczyną może być połykanie zbyt dużych ilości powietrza przez dziecko w trakcie karmienia go lub płaczu.

Dodatkowo przyczyn poszukuje się także w nadwrażliwości dziecka na pokarm (alergia na białko mleka krowiego lub nietolerancja laktozy). Należy jednak podkreślić, że żadna z teorii nie jest uznawana za obowiązującą.

Kolkę definiuje się też na różne sposoby, ale w większości definicji na pierwszy plan wysuwają się jej charakterystyczne objawy, tj. napadowy płacz i krzyk przy jednoczesnym powiększeniu obwodu brzucha, podkurczaniu nóżek i zwiększonej ilości gazów jelitowych. Charakterystyczne dla kolki niemowlęcej jest także to, że pojawia się w pierwszych tygodniach życia, głównie w godzinach wieczornych i ustępuje samoistnie około 4-5 miesiąca życia dziecka. Kolka wg definicji pojawia się mniej więcej o tej samej porze dnia i trwa ok 3 godziny.

Rodzice zmagający się z kolkami szukają wielu sposobów na złagodzenie uporczywych objawów u maluszka. Jednym z takich sposobów są krople na wzdęcia dla niemowląt.

Działanie kropel na kolki

W aptekach można znaleźć różne preparaty w formie kropelek na kolkę. Dostępne są one bez recepty. Większość z nich zawiera symetykon (ew. dimetykon, który jest jego składnikiem), będący mieszaniną związków krzemu, który przeciwdziała powstawaniu wzdęć i gazów.

Na czym polega działanie kropel na kolki zwierających tę substancję czynną? Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe na granicy fazy płynnej i gazowej w przewodzie pokarmowym, co skutkuje pękaniem pęcherzyków gazu. Co istotne, preparaty zawierające go nie drażnią ściany przewodu pokarmowego, a także nie wpływają na motorykę, procesy trawienia oraz wchłaniania. Jakie kropelki na kolkę dla niemowląt wybrać? Warto wiedzieć, że dostępne w aptekach medykamenty różnią się zawartością symetykonu, a co za tym idzie są one przeznaczone dla różnych grup wiekowych.

Oprócz symetykonu krople dla niemowlaka na kolkę mogą zawierać probiotyki lub laktazę. Działanie kropelek z probiotykami polega na wzbogaceniu mikroflory jelitowej dziecka o cenne bakterie probiotyczne, które mają decydujący wpływ na metabolizm, a także odporność. Jedna z teorii wyjaśniających powstawanie kolek zakłada, że dolegliwości gastryczne są wynikiem zaburzeń w mikrobiocie przewodu pokarmowego.

Natomiast kropelki z laktazą mają wspomóc układu pokarmowy maluszka w trawieniu laktozy. Są więc zalecane w przypadku kolki, której prawdopodobną przyczyną jest nietolerancja laktozy, wynikająca z niedoboru laktazy, czyli enzymu niezbędnego do trawienia dwucukrów.

Na kolkę niemowlęcą stosuje się także preparaty ziołowe, jednakże są one w większości dostępne w formie herbatek do zaparzania i nie są zalecane przez lekarzy.

Kiedy stosować krople na kolki?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy stosować krople na kolki. Jeśli u dziecka przed ukończeniem 5. miesiąca życia często występują napady niedającego się powstrzymać krzyku lub płaczu, rozpoczynające się i kończące bez wyraźnej przyczyny (brak gorączki czy innych objawów świadczących o chorobie), w trakcie których obserwuje się podkurczanie nóżek, to można założyć, że niemowlęciu dokucza kolka. Wówczas można spróbować złagodzić przykre dolegliwości, stosując krople na kolki dla dzieci.

Przed podaniem dziecku preparatu warto jednak skonsultować się z lekarzem pediatrą lub poradzić się farmaceuty. Lekarz z pewnością pomoże rodzicom wybrać odpowiedni preparat, natomiast w razie wątpliwości co do tego, czy dziecku dokucza kolka, zleci wykonanie badań, które pomogą znaleźć przyczynę dolegliwości brzuszkowych.

Jak podawać krople na kolkę?

Przed użyciem preparatu, rodzice powinni dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania, żeby upewnić się, jak podawać krople na kolkę. Jeśli natomiast konsultowali się z lekarzem pediatrą, powinni zastosować się do jego zaleceń.

Jeżeli chodzi o krople zawierające symetykon, zwykle jednorazowa dawka, jaką można podać dziecku, wynosi 20 mg. Maksymalnie w ciągu doby można podać 120 mg substancji, przy czym należy pamiętać, by pomiędzy kolejnymi dawkami zachowane były równe odstępy czasu.

Zaleca się, by krople z symetykonem podawać dziecku tuż przed jedzeniem, w trakcie posiłku lub po jego zakończeniu. Większość producentów dołącza do opakowania medykamentu specjalny zakraplacz, za pomocą którego można podać dziecku kropelki bezpośrednio do buzi, najlepiej na błonę śluzową policzka, co zapobiegnie wypluciu preparatu. Krople można też podawać na łyżeczce, zmieszać z wodą lub mlekiem.

Efekt działania kropli na kolki dla niemowląt może być zauważalny dopiero po kilku dniach, dlatego w razie wystąpienia u dziecka dolegliwości gastrycznych wskazujących na kolkę jelitową, zalecane jest regularne podawanie specyfiku, by móc ocenić efekty jego działania. Bez konsultacji z lekarzem kropli nie powinno się stosować dłużej niż przez 4 tygodnie.

Autor: Joanna Woźniak

Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska

Bibliografia:

1. Aleksandra Rurarz, Karol Ratajczak, Wojciech Feleszko, Kolki niemowlęce, Pediatr Med Rodz 2016, 12 (4), p. 413–418.

2. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Julia Gawryjołek, Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 6, 408–414.