Kolka jelitowa

Termofor z pestek wiśni – jak używać i kiedy?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Termofor z pestek wiśni to jeden z najczęściej wybieranych przez młodych rodziców. Sprawdź, w jakich sytuacjach znajduje zastosowanie ten rodzaj termoforu oraz jak z niego korzystać.

Termofor to urządzenie służące do miejscowego nagrzewania ciała. Początkowo w tym celu stosowano pojemniki z cyny, miedzi lub mosiądzu, napełniane gorącą wodą, które nazywano szkandelami. Później do ich produkcji zaczęto wykorzystywać aluminium. Przełom w tej dziedzinie nastąpił na początku XX wieku, kiedy to chorwacki inżynier Eduard Slavoljub Penkala postanowił stworzyć urządzenie, będące połączeniem termosu i poduszki. W ten sposób powstał pierwszy termofor w formie gumowej poduszki napełnianej wodą. Obecnie, na wzór wynalazku Penkali, tworzy się także inne termofory – żelowe, elektryczne oraz suche. Każdy z wymienionych termoforów ma nieco inny sposób użycia.

Czym jest termofor z pestek wiśni?

Termofory suche cieszą się dużą popularnością i stopniowo wypierają klasyczne, gumowe, które stosowane w nieodpowiedni lub nieuważny sposób mogą stać się źródłem poparzenia. Termofory suche wykonuje się najczęściej z pestek wiśni, ale także innych owoców. To takie poduszki wypełnione pestkami, których niewątpliwą zaletą jest fakt, że są wykonane w 100 proc. z naturalnych materiałów.

Jak działa termofor z pestek wiśni? Ma on takie samo zastosowanie jak gumowy – służy do nagrzewania ciała, ale nie tylko. Z użyciem termoforu suchego można zrobić nie tylko ciepły kompres, ale także zimny. Ponadto takim termoforem można wykonać delikatny masaż ciała.

Jak używać termoforu z pestek wiśni?

Wiele osób zastanawia się, jak zagrzać termofor z pestek wiśni. Tego typu termofor trzeba włożyć do kuchenki mikrofalowej (1-2 minuty przy mocy 600 W) lub piekarnika (10-15 minut w temperaturze 100 stopni Celsjusza), żeby się nagrzał. Można także położyć go na kaloryferze. Należy jednak zaznaczyć, że krócej trzyma on ciepło aniżeli gumowy. Aby wykonać zimny kompres, wystarczy włożyć termofor do woreczka foliowego i umieścić go w zamrażalniku na około 30 minut. Co istotne, żeby sprawdzić, czy temperatura termoforu jest odpowiednia, można przyłożyć go do wewnętrznej strony nadgarstka.

Jak natomiast masować z użyciem termoforu z pestek wiśni? To proste, wystarczy przesuwać go po ciele, a pestki znajdujące się w jego wnętrzu wykonają delikatny masaż.

Termofor z pestek wiśni to idealnie rozwiązanie dla małych dzieci. Korzystanie z niego nie niesie ze sobą ryzyka poparzenia. Ponadto ma on odpowiedni wymiar i ciężar, gdyż zwykły gumowy termofor po wlaniu wody staje się za ciężki dla niemowląt.

Termofor z pestek wiśni na kolkę

Warto także wiedzieć, jakie termofor z pestek wiśni ma zastosowanie. Zazwyczaj sięgają po niego rodzice niemowląt, którym dokuczają różne problemy brzuszkowe – dolegliwości bólowe, kolka, zaparcia.

Najczęściej stosuje się termofor z pestek wiśni na kolkę, czyli ból brzuszka u dzieci spowodowany nadmiernym nagromadzeniem gazów i powietrza w układzie pokarmowy, co skutkuje rozciąganiem jelit i skurczami żołądka.

Położenie nagrzanej poduszki wypełnionej pestkami wiśni na brzuszek, rozluźnia napięte mięśnie, przez co zmniejsza dolegliwości bólowe, redukując tym samym kolkę. Warto wypróbować takie naturalne metody. Jeśli jednak nie będą wystarczające można sięgnąć po preparaty apteczne z symetykonem, stosowane najczęściej na ataki kolki.

Termofor z pestek wiśni stosuje się też na zaparcia, które dość często występują u niemowląt. Perystaltykę pomoże pobudzić masaż okrężny brzucha z użyciem takiego termoforu. Aby przeprowadzić masaż, należy położyć maluszka na plecach i delikatnie zgiąć nóżki w kolanach. Następnie wykonać kilka ruchów okrężnych poduszką zgodnie z ruchem wskazówek zegara i puścić nóżki. Ćwiczenie należy powtórzyć kilkakrotnie.

Termoforem można także wykonać tzw. „masaż serduszko”, który polega na wykonywaniu prawą dłonią ruchu na wzór prawej strony serca, zaś lewą – lewej strony. Ważne by masaż wykonywać zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a zatem lewą dłoń należy przesuwać na brzuszku dziecka w stronę klatki piersiowej.

Na kolkę zaś zalecany jest masaż „księżyc i słońce”, który przeprowadza się następująco:

  • rodzic kładzie prawą dłoń na wysokości żeber dziecka i wykonuje nią półkolisty ruch, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zatrzymując rękę na dole brzucha;
  • następnie kładzie lewą rękę na dole brzuszka dziecka i wykonuje nią pełny obrót, zgodnie z ruchem wskazówek zegara;
  • czynność powtarza się kilka razy.

Jak zrobić termofor z pestek wiśni?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych termoforów suchych. Zwykle są one wykonane z miękkich, przyjemnych w dotyku i ekologicznych materiałów. Przybierają także różne kształty. Niektóre wyglądem przypominają pluszowe zabawki. Warto jednak wiedzieć, że suchy termofor można wykonać samodzielnie w domu.

Jak zrobić termofor z pestek wiśni? Po pierwsze należy przygotować dużą ilość pestek wiśni (1-2 kg), co będzie najbardziej czasochłonne, gdyż owoce trzeba oczyścić, a pestki odpowiednio wysuszyć. Najlepiej rozłożyć pestki na dużej tacy i suszyć je przez kilka dni, od czasu do czasu mieszając. Po drugie potrzebny będzie materiał bawełniany, z którego wykona się worek na pestki wiśni. Najprościej będzie wyciąć dwa okręgi lub dwa kwadraty o tych samych wymiarach, które następnie zszyje się ze sobą ręcznie lub z użyciem maszyny do szycia. Oczywiście należy pamiętać, by przed wykonaniem ostatnich ściegów, wsypać do woreczka pestki.

Autor: Joanna Woźniak
Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska

Bibliografia:

  1. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Julia Gawryjołek, Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 6, 408–414.
  2. Joanna Kaczara, Masaż niemowlęcy, Wydawnictwo ASTR UM Sp. z o.o., Wrocław 2006.
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Slavoljub_Eduard_Penkala