Płacz u niemowlaka

Smoczek dla dziecka – czy podawać? Zalety i wady

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Korzystanie ze smoczka pozostaje tematem, który dzieli rodziców. Jakie są zalety i wady ssania smoczka przez niemowlaka? Jaki smoczek dla dziecka wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w artykule.

Jaki smoczek dla dziecka?

Używanie smoczka jest tematem bardzo ożywionych dyskusji wśród rodziców. Jedni uważają go za wroga właściwego rozwoju dziecka, inni traktują jak przyjaciela, który uspokoi maluszka, a zarazem zaspokoi jego potrzebę bezpieczeństwa. Jak w wielu kwestiach, także w tej, warto poszukać złotego środka. Po pierwsze, jeśli rodzice zdecydują się kupić smoczek dla niemowlaka, to powinien on być odpowiednio dobrany, a po drugie – rozsądnie używany.

Dobór smoczka powinien być uzależniony od sposobu karmienia. Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że najzdrowiej jest karmić noworodka piersią, jednakże nie zawsze się to udaje. Czasami dziecko jest karmione tylko piersią lub tylko butelką, a czasami dokarmianie butelką.

Warto wiedzieć, że niemowlę inaczej ssie pierś, a inaczej smoczek. Podczas ssania piersi używa około 40 mięśni twarzy, zaś przy smoczku jedynie 4. Jaki smoczek wybrać dla noworodka karmionego piersią, żeby nie zrezygnować z karmienia naturalnego? Najlepiej taki, przy którym będzie musiał się napracować w czasie jedzenia, aby zaspokoić głód, dokładnie tak jak ma to miejsce przy ssaniu piersi.

Odpowiedni smoczek dla dzieci karmionych piersią to taki, który sprawi, że maluszek będzie jadł dłużej, jednakże jedzenie nie będzie powodowało u niego dyskomfortu. Jeśli rodzic zauważy, że maluch szybko połyka duże ilości mleka, powinien zmienić smoczek na twardszy, z mniejszą dziurką. W ten sposób zapobiegnie połykaniu powietrza i ulewaniu.

Od kiedy smoczek dla noworodka?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy dać dziecku smoczek. Warto zaznaczyć, że noworodek przychodzi na świat z odruchem ssania. Odruch ten gwarantuje mu przyjmowanie pokarmu, ale nie tylko. Niemowlak domaga się ssania także wtedy, gdy potrzebuje bliskości i bezpieczeństwa.

Należy zaznaczyć, że nie istnieje dolna granica, wyznaczająca od kiedy można dać dziecku smoczek (w sklepach można znaleźć smoczki dla wcześniaków). Jednakże warto pamiętać, że smoczek u noworodka powinien mieć odpowiedni rozmiar (dostosowany do wieku). Dla donoszonego noworodka przeznaczone są smoczki oznaczone jako „0-3 miesiące”.

Kwestią sporną pozostaje górna granica, wyznaczająca jak długo dziecko powinno ssać smoczek. Specjaliści podkreślają, że odruch ssania jest najsilniejszy w okresie pierwszych czterech miesięcy, a później stopniowo zanika. Zatem jeśli maluszek jest karmiony piersią, a ze smoczka korzysta jedynie w celach uspokajających, warto zacząć z niego rezygnować w pierwszym półroczu życia. Jeśli jednak niemowlak jest karmiony butelką, to trudniej będzie mu rozstać się ze smoczkiem uspokajającym. Wówczas lepiej odstawienie smoczka przełożyć na drugie półrocze życia. Najlepiej będzie rezygnację ze smoczka połączyć z odzwyczajaniem od butelki ze smoczkiem. Jednakże nie zaleca się, by robić to w tym samym czasie, gdyż może to przysporzyć dziecku zbyt dużo stresu. Najpierw powinno się odstawić butelkę, a później stopniowo smoczek.

Zalety podawania smoczka dziecku

Bez wątpienia jedną z największych zalet podawania smoczka jest możliwość szybkiego uspokojenia dziecka. Smoczek sprawdza się zwykle wtedy, gdy maluszek jest zmęczony lub zaniepokojony. Warto jednak korzystać z niego w sytuacjach awaryjnych, a nie za każdym razem, gdy u niemowlęcia pojawi się rozdrażnienie.

Smoczek uspokajający sprawdzi się także podczas wyciszania dziecka, które cierpi z powodu kolki, czyli napadowego, trudnego do opanowania płaczu, spowodowanego bólem brzuszka. Przyczyną kolki u niemowląt jest zazwyczaj niedojrzałość jelit, połykanie zbyt dużej ilości powietrza podczas jedzenia, a także stres. W sklepach można znaleźć specjalne smoczki antykolkowe, które zapobiegają przedostawaniu się powietrza do jelit dziecka. Jeśli jednak ten sposób okaże się niewystarczający można sięgnąć po preparaty apteczne z symetykonem, które usprawniają wydalanie gazów i zmniejszają napięcie jelit.

Wady ssania smoczka przez dziecko

Specjaliści podkreślają jednak, że zbyt częste dawanie dziecku smoczka ma swoje wady. Jedną z najczęściej wymienianych są wady zgryzu od smoczka. Ponadto smoczek jest także potencjalnym źródłem infekcji, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio często myty i wymieniany. Niekiedy rodzice maczają smoczki w słodkich płynach lub oblizują, co dodatkowo sprzyja próchnicy. Wśród wad ssania smoczka należy też wymienić negatywny wpływ na proces kształtowania mowy. Logopedzi są zgodni co do tego, że dziecko często korzystające ze smoczka, przejawia mniejszą chęć do nauki mowy niż dzieci, które ze smoczka nie korzystają. 

Zbyt częste dawanie dziecku smoczka, żeby się uspokoiło, ma też aspekt psychologiczny. Zdaniem psychologów wpływa negatywnie na więź emocjonalną maluszka z mamą lub tatą.

Czy dawać dziecku smoczek?

Podsumowując, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy smoczek jest dobry dla dziecka. Korzystanie ze smoczka z pewnością ma swoje wady i zalety. Dlatego stając przed wyborem: dawać dziecku smoczek czy nie, warto przeanalizować dokładnie wszystkie plusy i minusy tej praktyki i starać się znaleźć złoty środek. W przypadku wątpliwości, warto skonsultować się z pediatrą.

Co istotne, to, czy rodzice zdecydują się kupić smoczek czy też nie, jest ich indywidualną sprawą, podobnie jak metody wychowawcze.

Autor: Joanna Woźniak
Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska

Bibliografia:

http://www.fpd.ig.pl/images/stories/publikacje/Smoczek-przyjaciel_czy_wrog.pdf [dostęp 28.06.2021 r.]
http://www.osw.dabrowa.pl/wp-content/uploads/2018/02/WWRPubSmoczek.pdf [dostęp 28.06.2021 r.]
http://www.poradnia-pleszew.org.pl/pdf/mjm.pdf [dostęp 28.06.2021 r.]