Ból brzucha

Niemowlę nie może zrobić kupki – dlaczego i co zrobić?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Co robić, kiedy niemowlę nie może zrobić kupki? Czy warto sięgnąć po środki farmakologiczne, a może lepiej przeanalizować sposób żywienia maluszka? Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w artykule.

Dlaczego niemowlę nie może zrobić kupki?

Zaparcie to powszechny problem wśród niemowląt oraz starszych dzieci. Szacuje się, że problemy z wypróżnianiem mogą dotyczyć 8 proc. populacji dziecięcej.

Wielu rodziców zastanawia się, jak często niemowlę powinno robić kupkę. Zgodnie z definicją, o zaparciu mówi się wtedy, gdy dziecko wypróżnia się w odstępach dłuższych niż 3 dni przez okres co najmniej 2 tygodni. Jednak należy zaznaczyć, że ta kwestia nie jest tak prosta, ponieważ w wieku niemowlęcym norma częstości wypróżnień zależna jest przede wszystkim od sposobu karmienia dziecka.

Należy jednak zaznaczyć, że nie tylko częstotliwość oddawania stolca jest istotna. Jeśli dziecko załatwia się częściej niż dwa razy na tydzień, jednakże defekacja sprawia mu ból, a stolce są zbite i twarde, to także oznacza problemy z wypróżnianiem.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku niemowląt rozpoznanie zaparcia może być problematyczne, gdyż niektóre dzieci oddają stolec kilka razy na dobę, a inne w odstępach kilku, a nawet kilkunastu dni. Co więcej, problemy z wypróżnianiem u małych dzieci często wiążą się z występowaniem takich dolegliwości, jak wzdęcia oraz uczucie pełności, związane z nagromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym.

Rodzice często poszukują odpowiedzi na pytanie, dlaczego niemowlę nie może zrobić kupki. Warto wiedzieć, że przyczyną zaparcia u dzieci bardzo rzadko jest jednostka chorobowa. W 95 procentach przypadków problemy z defekacją są uwarunkowane czynnościowo.

Niemowlę nie może zrobić kupki po mleku modyfikowanym

Rodzice często narzekają na brak kupki u noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym. U podłoża tych dolegliwości może leżeć niedostatecznie rozwinięta mikroflora jelitowa. Sposób karmienia dziecka ma bowiem ogromny wpływ na rozwój flory bakteryjnej w jelitach. Szacuje się, że dzieci karmione piersią mają 10 razy więcej tzw. dobrych bakterii w jelitach w porównaniu z karmionymi mlekiem modyfikowanym, co przekłada się na częstotliwość wypróżnień.

Jak często niemowlę powinno robić kupkę po mleku modyfikowanym? Wypróżnianie się w odstępach dłuższych niż 3 dni powinno być dla rodziców sygnałem, że maluszek może cierpieć na zaparcie.

Brak kupki u niemowlaka karmionego piersią

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem karmienia dla niemowlęcia. Mleko mamy jest łatwe w trawieniu oraz zawiera wiele cennych składników wspomagających dojrzewanie przewodu pokarmowego maluszka, jak i odporności dziecka. Dzieci karmione piersią mogą wypróżniać się po każdym karmieniu, ale zdarza się również, że niemowlę nie może się wypróżnić przez 10 dni, co również jest normą przy nieobecności innych niepokojących objawów.

Do najczęstszych przyczyn czynnościowych zaparć u niemowląt należą m.in.:

  • odwodnienie,
  • niedożywienie,
  • zbyt wczesne wprowadzenie do diety dziecka mleka krowiego lub pokarmów uzupełniających,
  • przewlekła retencja stolca.

Co zrobić, gdy niemowlę nie może zrobić kupy? 

Co należy zrobić, gdy niemowlę nie może się wypróżnić? Jak ułatwić niemowlęciu zrobienie kupki? Działania można rozpocząć od uwolnienia gazów jelitowych przy pomocy masażu brzuszka. Należy wykonać go zgodnie z ruchem wskazówek zegara (zgodnie z falą perystaltyczną) lub przyciągając zgięte nóżki niemowlaka do jego brzuszka.

Można podawać także preparaty zmniejszające powierzchniowe napięcie gazów w przewodzie pokarmowym, zawierające np. symetykon. Jeśli zaparcie jest uporczywe i delikatne, codzienne metody nie działają, należy zgłosić się do specjalisty, który wskaże odpowiednie postępowanie.

Drugim, najważniejszym etapem leczenia zaparć u dzieci jest modyfikacja sposobu żywienia oraz zwiększenie podaży płynów.

Modyfikacja diety dziecka karmionego wyłącznie piersią jest właściwie niemożliwa, należy wtedy próbować modyfikować dietę mamy. Po wprowadzeniu pokarmów stałych niezbędne jest zweryfikowanie jadłospisu również u dziecka. U maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym można zastosować specjalne mieszanki mlekozastępcze. Warto zgłosić ten problem pediatrze, który zaleci odpowiedni produkt.

Innym sposobem na zaparcia u niemowląt są probiotyki. Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Neapolitańskiego im. Fryderyka II, podawanie niemowlętom z przewlekłymi zaparciami preparatów probiotycznych może mieć pozytywny wpływ na częstotliwość wypróżnień [Coccorullo P.]

Co więcej, podczas rozszerzania diety dziecka, które zwykle następuje po 6. miesiącu życia, należy uwzględnić produkty zawierające błonnik. Zbyt mała ilość błonnika w diecie należy bowiem do głównym przyczyn zaparć. Wśród pokarmów zawierających błonnik wymienić można:

  • chrupki kukurydziane (8 g błonnika w 100 g)
  • jabłka (2 g/100 g)
  • płatki owsiane (7 g/100 g)
  • chleb razowy (6 g/100 g)
  • musli z owocami suszonymi (8g/100 g).

Warto pamiętać, że zalecane spożycie błonnika u dzieci wynosi 0,5 g na kilogram masy ciała, jednakże nie więcej niż 35 gramów na dobę.

Autor: Joanna Woźniak
Konsultacja merytoryczna: lekarz pediatra Joanna Kosielska

Bibliografia:

  • Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Bartosz Romańczuk, Postępowanie w zaparciu czynnościowym stolca u dzieci i młodzieży, Forum Medycyny Rodzinnej 2008, tom 2, nr 5, 349–357.
  • Żaneta Malczyk, Anna Jarzumbek, Jarosław Kwiecień, Katarzyna Ziora, Praktyczne aspekty leczenia zaparć stolca u dzieci, Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1), p. 55–60.
  • Katarzyna Jończyk-Potoczna, Iwona Ignyś, Marian Krawczyński, Zaparcia u dzieci, Borgis – Nowa Pediatria 2/2003, s. 133-138.
  • Paola Coccorullo , Caterina Strisciuglio, Massimo Martinelli, Erasmo Miele, Luigi Greco, Annamaria Staiano, Lactobacillus reuteri (DSM 17938) in infants with functional chronic constipation: a double- blind, randomized, placebo-controlled study, J Pediatr. 2010; 157: 598–602.