Kolka jelitowa

Czym jest kolka jelitowa?

Wstęp:
Szczęście z powodu pojawienia się dziecka, pomimo prawidłowej pielęgnacji i karmienia bywa zakłócone już w wieku dwóch-trzech tygodni życia noworodka. Wtedy właśnie może pojawić się kolka jelitowa, która jest chyba najbardziej dokuczliwym objawem, zarówno dla rodziców jak i samego dziecka w pierwszym okresie. Mimo, że ataki kolki mogą wyglądać strasznie, nie oznaczają nic groźnego dla dziecka. Noworodek i niemowlę sygnalizuje nam swoje potrzeby za pomocą płaczu. Gdy okresy płaczu są długie i częste nie zawsze musi to oznaczać chorobę, ale może wynikać z temperamentu dziecka. Natomiast nagły, przeraźliwy i nieutulony płacz dziecka może oznaczać kolkę jelitową. Dzieje się to zarówno u niemowląt karmionych naturalnie jak i karmionych sztucznie.

Definicje:
Kolką jelitową określa się napadowy, nie dający się ukoić płacz (krzyk) z podkurczaniem nóżek, poszerzeniem obwodu brzucha i zwiększoną ilością gazów jelitowych. Kolka nie jest jednoznacznie scharakteryzowanym zespołem chorobowym. Występuje u 10-40% niemowląt. Dolegliwości pojawiają się zwykle w okolicy 3 tygodnia życia, zazwyczaj występują w godzinach popołudniowych i wieczornych.

O kolce możemy mówić gdy napad płaczu bez uchwytnej przyczyny:

  • trwa co najmniej 3 godziny,
  • występuje minimum 3 raz w tygodniu,
  • powtarza się przez co najmniej 3 tygodnie.

Obraz kliniczny:
Najbardziej typowy napad kolki jelitowej rozpoczyna się od nagłego zaczerwienienia z grymasem bólu na twarzy dziecka, z podkurczeniem nóżek. Niemowlę przeraźliwie płacze, ma spoconą twarz, wzdęty i napięty brzuszek, na przemian podkurcza i prostuje nóżki. Dodatkowo można usłyszeć przelewania w brzuszku i wzmożone oddawanie gazów. Czasami dziecko oddaje zielone stolce ze śluzem i dużą ilością gazów.
Często występują ulewania, a nawet wymioty. Dolegliwości powtarzają się cyklicznie i rozpoczynają się zwykle o tej samej porze dnia. Krzyk dziecka może trwać ponad godzinę (czasami powyżej 3 godzin). W czasie napadu dziecko nie pozwala się uspokoić, po czym zasypia i śpi spokojnie nawet przez kilka godzin, nie wykazując żadnych niepokojących objawów. Objawy kolki mogą mieć różne nasilenie od objawów niewyjaśnionej drażliwości do niemal ciągłego krzyku.
Epizody kolki zazwyczaj ustępują samoistnie gdy niemowlę osiąga wiek 3-4 miesięcy („100 dni płaczu”), ale niekiedy trwają nawet do 6 miesiąca życia dziecka. Poza okresami płaczu dziecko ma dobre samopoczucie, prawidłowo się rozwija i przybiera na wadze.

Dr n. med. Alicja Żabka